| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3RU - Siemens |
| Reference No | 3RU21565BW108K |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3RU - Siemens |
| Reference No | 3RU21565BW108K |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | Overload relay 70...100 A CT operated for motor protection size S6, class 10 individual mounting main circuit: busbar connection AUX. circuit: screw terminal manual-automatic reset |
| Overload Range | 70 - 100 A |
| Mounting Type | Separate Mounting |
| Reset Type | Auto/Manual Reset |
| Trip Class | Class 10 |
| Operating Type | Thermal |
Out of stock
Tentative by 27 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3RU - Siemens |
| Reference No | 3RU21565BW108K |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | Overload relay 70...100 A CT operated for motor protection size S6, class 10 individual mounting main circuit: busbar connection AUX. circuit: screw terminal manual-automatic reset |
| Overload Range | 70 - 100 A |
| Mounting Type | Separate Mounting |
| Reset Type | Auto/Manual Reset |
| Trip Class | Class 10 |
| Operating Type | Thermal |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.