| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3VA - Siemens |
| Reference No | 3VA2712-5AD13-0AA0 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3VA - Siemens |
| Reference No | 3VA2712-5AD13-0AA0 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | fixed-mounted molded case circuit breaker w. handle frame 1600; 4AUX and trip alarm switch S24; Icu "M" Icu=55kA @ 415V, 4-pole, left ETU360, LSIG, In=1250A rotary coding switch Ir=500...1250A Isd=1...10xIn, Ii=1.5...15xIn N conductor protec. adjustable OFF, 50%, 100%, 200% gr.-fault prot., can be sw. off Ig=0.1...1 x In, tg=0.1...0.8s nut keeper kit No communication connection, no measurement function Without additional alarm switch assembly With mechanical calling without 2nd auxiliary release without 1st auxiliary release |
| Ampere/Current Rating | 1250 A |
| Breaking Capacity Icu | 55 kA |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Tripping Type | Microprocessor Trip Unit |
| Protection Type | Overload, Short Circuit & Earth Fault |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
Out of stock
Tentative by 28 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3VA - Siemens |
| Reference No | 3VA2712-5AD13-0AA0 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | fixed-mounted molded case circuit breaker w. handle frame 1600; 4AUX and trip alarm switch S24; Icu "M" Icu=55kA @ 415V, 4-pole, left ETU360, LSIG, In=1250A rotary coding switch Ir=500...1250A Isd=1...10xIn, Ii=1.5...15xIn N conductor protec. adjustable OFF, 50%, 100%, 200% gr.-fault prot., can be sw. off Ig=0.1...1 x In, tg=0.1...0.8s nut keeper kit No communication connection, no measurement function Without additional alarm switch assembly With mechanical calling without 2nd auxiliary release without 1st auxiliary release |
| Ampere/Current Rating | 1250 A |
| Breaking Capacity Icu | 55 kA |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Tripping Type | Microprocessor Trip Unit |
| Protection Type | Overload, Short Circuit & Earth Fault |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.