| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3VJ - Siemens |
| Reference No | 3VJ1006-3EA42-0AA0 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3VJ - Siemens |
| Reference No | 3VJ1006-3EA42-0AA0 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | circuit breaker 3VJ1 IEC framesize 3VJ10 125A line protection FTFM 4-pole Icu=25kA@415V Ics=75% Icu In=63A overload protection Ir=63A short-circuit protection Ii=850A Screw connection |
| Ampere/Current Rating | 63 A |
| Breaking Capacity Icu | 25 kA |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Tripping Type | Thermal Magnetic Trip Unit |
| Protection Type | Fixed Overload & Fixed Short Circuit |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
The Siemens 3VJ10063EA420AA0 is top-tier solution to protect your electric circuits from excessive loads and sudden electrical faults. The Siemens 3VJ1006-3EA42-0AA0 provides a reliable safeguard and significantly enhances your system with its Thermal Magnetic Trip Unit featuring Fixed Thermal Fixed Magnetic (FTFM) technology interruption capability of 25ka, 4-Pole and 63Amp current rating and has a voltage rating of 240AC. Siemens 3VJ MCCB is the ultimate choice for industrial and commercial application, showcasing a perfect solution for short circuit protection. The exceptional perks of space-efficient, advanced with superior quality for long-lasting performance and its cost-effective, helps achieve robust circuit protection without compromising your budget.
Space-Efficient Design for Maximized Utility
Optimal Solution for Economical Electrical Power Distribution
Ideal for Isolation Purposes
Utilizes Standard Screw Terminal Connection Technology
Compliance with Industrial Standard
EN60947-2/2017
IS/IEC60947-2/2016
Pollution Degree III
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3VJ - Siemens |
| Reference No | 3VJ1006-3EA42-0AA0 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | circuit breaker 3VJ1 IEC framesize 3VJ10 125A line protection FTFM 4-pole Icu=25kA@415V Ics=75% Icu In=63A overload protection Ir=63A short-circuit protection Ii=850A Screw connection |
| Ampere/Current Rating | 63 A |
| Breaking Capacity Icu | 25 kA |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Tripping Type | Thermal Magnetic Trip Unit |
| Protection Type | Fixed Overload & Fixed Short Circuit |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.