| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3VJ - Siemens |
| Reference No | 3VJ1110-3EA42-0AA0 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3VJ - Siemens |
| Reference No | 3VJ1110-3EA42-0AA0 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | circuit breaker 3VJ1 IEC framesize 3VJ11 125A line protection FTFM 4-pole Icu=25kA@415V Ics=75% Icu In=100A overload protection Ir=100A short-circuit protection Ii=10 x In Screw connection |
| Ampere/Current Rating | 100 A |
| Breaking Capacity Icu | 25 kA |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Tripping Type | Thermal Magnetic Trip Unit |
| Protection Type | Fixed Overload & Fixed Short Circuit |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
This Siemens Sinova?VJ11103EA420AA0 MCCB is the go-to option for safeguarding the industrial applications and commercials setting from overload and short circuits. It comes with 4-pole design with 100 Ampere current rating, and a 55ka of breaking capacity making it a robust product, ensuring uninterrupted power electrical supply with Fixed Thermal and Fixed Magnetic trip unit (FTFM). It has a combination of 1000v insulation voltage and 8kv impulse voltage, which is best suited for isolation and a standard screw terminal connection technology, making it cost effective. The Siemens 3VJ MCCB is a most finest choice when it comes to more dependable security with additional benefits, such as its compact size, safety, flexibility, and efficiency.
Engineered for optimal space utilization
Ideal option for economical electrical power distribution
Applicable for isolation purposes
Utilizes Standard Screw Terminal connection technology
Compliance with Industrial Standard
EN60947-2/2017
IS/IEC60947-2/2016
Pollution Degree III
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3VJ - Siemens |
| Reference No | 3VJ1110-3EA42-0AA0 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | circuit breaker 3VJ1 IEC framesize 3VJ11 125A line protection FTFM 4-pole Icu=25kA@415V Ics=75% Icu In=100A overload protection Ir=100A short-circuit protection Ii=10 x In Screw connection |
| Ampere/Current Rating | 100 A |
| Breaking Capacity Icu | 25 kA |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Tripping Type | Thermal Magnetic Trip Unit |
| Protection Type | Fixed Overload & Fixed Short Circuit |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.