| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3VJ - Siemens |
| Reference No | 3VJ1216-5DB32-0AA0 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3VJ - Siemens |
| Reference No | 3VJ1216-5DB32-0AA0 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | circuit breaker 3VJ1 IEC framesize 3VJ12 250A line protection ATFM 3-pole Icu=36kA@415V Ics=75% Icu In=160A overload protection Ir=128A...160A short-circuit protection Ii=10 x In Screw connection |
| Ampere/Current Rating | 160 A |
| Breaking Capacity Icu | 36 kA |
| No. Of Poles | 3 Pole |
| Tripping Type | Thermal Magnetic Trip Unit |
| Protection Type | Adjustable Overload & Fixed Short Circuit |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
The Siemens 3VJ12165DB320AA0 is designed for protection of electrical distribution systems against overload protection of electrical distribution systems against overloads and short circuits. Highlighting its key attributes, the Siemens 3VJ1216-5DB32-0AA0 offers a Thermal Magnetic Trip Unit with Adjustable Thermal Fixed Magnetic (ATFM) technology, providing a breaking capacity of 36kA, with 3 Pole, 160 Amp current rating, 1000V insulation voltage, 8Kv impulse voltage, compatible for isolation and a standard screw terminal connection technology. It is an ideal choice for protecting industrial distribution systems and commercial systems where selective coordination is required. Additional to all of these it? a reliable and cost-effective choice for power distribution, offering the protection for installations through functional features. Elevate your circuit protection with the Siemens 3VJ MCCB and find the best deals and prices available only at Eleczo.
Ultimately designed to reduce extra space consumption
Best choice for cost effective electric power distribution
Suitable for Isolation
Standard Connection Technology Screw Terminal
Industrial Standards Approved
EN60947-2/2017
IS/IEC60947-2/2016
Pollution Degree III
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3VJ - Siemens |
| Reference No | 3VJ1216-5DB32-0AA0 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | circuit breaker 3VJ1 IEC framesize 3VJ12 250A line protection ATFM 3-pole Icu=36kA@415V Ics=75% Icu In=160A overload protection Ir=128A...160A short-circuit protection Ii=10 x In Screw connection |
| Ampere/Current Rating | 160 A |
| Breaking Capacity Icu | 36 kA |
| No. Of Poles | 3 Pole |
| Tripping Type | Thermal Magnetic Trip Unit |
| Protection Type | Adjustable Overload & Fixed Short Circuit |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.