| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3VJ - Siemens |
| Reference No | 3VJ1216-1EA42-0AA0 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3VJ - Siemens |
| Reference No | 3VJ1216-1EA42-0AA0 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | circuit breaker 3VJ1 IEC framesize 3VJ12 250A line protection FTFM 4-pole Icu=18kA@415V Ics=75% Icu In=160A overload protection Ir=160A short-circuit protection Ii=10 x In Screw connection |
| Ampere/Current Rating | 160 A |
| Breaking Capacity Icu | 18 kA |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Tripping Type | Thermal Magnetic Trip Unit |
| Protection Type | Fixed Overload & Fixed Short Circuit |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
The Siemens 3VJ12161EA420AA0 is a trust-worthy preference for safety and protection of electrical distribution system against overloads and short circuits. It comes up with 4-Pole, 160Amp, breaking capacity of 18 kA, 1000V insulation and 8v impulse voltage with Thermal Magnetic Unit and Fixed Thermal Fixed Magnetic (FTFM) technology. It guarantees maximum security for both industrial and commercial setups. Addition to this Siemens 3VJ1216-1EA42-0AA0 provides unparalleled protection, and has a compact design, economical, flexible and reliable. Upgrade your circuit system with Siemens 3VJ MCCB and find the best deals and prices available only at Eleczo.
Engineered for optimal space utilization
Ideal option for economical electrical power distribution
Applicable for isolation purposes
Utilizes Standard Screw Terminal connection technology
Compliance with Industrial Standard
EN60947-2/2017
IS/IEC60947-2/2016
Pollution Degree III
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3VJ - Siemens |
| Reference No | 3VJ1216-1EA42-0AA0 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | circuit breaker 3VJ1 IEC framesize 3VJ12 250A line protection FTFM 4-pole Icu=18kA@415V Ics=75% Icu In=160A overload protection Ir=160A short-circuit protection Ii=10 x In Screw connection |
| Ampere/Current Rating | 160 A |
| Breaking Capacity Icu | 18 kA |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Tripping Type | Thermal Magnetic Trip Unit |
| Protection Type | Fixed Overload & Fixed Short Circuit |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.