| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3VM - Siemens |
| Reference No | 3VM10103ED320AA0 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3VM - Siemens |
| Reference No | 3VM10103ED320AA0 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | circuit breaker 3VM1 IEC frame 100 breaking capacity class N Icu=25kA @ 415V 3-pole, line protection TM210, FTFM, In=100A overload protection Ir=100A, not adjustable short-circuit protection Ii=10 x In nut keeper kit (for products not manufactured in China, only CE and EEQCO Scheme-X certifications are available) |
| Ampere/Current Rating | 100 A |
| Breaking Capacity Icu | 25 kA |
| No. Of Poles | 3 Pole |
| Tripping Type | Thermal Magnetic Trip Unit |
| Protection Type | Fixed Overload & Fixed Short Circuit |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.

A MCBs have less than 100 amps, while MCCBs have as high as 2,500 amps. In MCB, the remote on/off is impossible, while in MCCB, it is possible by the use of shunt wire. The MCB is largely used in low circuit current, while MCCB is used for the heavy current circuit.
A Fixed cost refers to the cost of a business expense that doesn’t change even with an increase or decrease in the number of goods and services produced or sold.
A Since fixed costs are not related to a company’s production of any goods or services, they are generally indirect.Since fixed costs are not related to a company’s production of any goods or services, they are generally indirect.Since fixed costs are not related to a company’s production of any goods or services, they are generally indirect.
A I think this is something similar with 3VT let's call it a “cheap analog” 3VA (or old 3VL)I think this is something similar with 3VT let's call it a “cheap analog” 3VA (or old 3VL)I think this is something similar with 3VT let's call it a “cheap analog” 3VA (or old 3VL)I think this is something similar with 3VT let's call it a “cheap analog” 3VA (or old 3VL)I think this is something similar with 3VT let's call it a “cheap analog” 3VA (or old 3VL)I think this is something similar with 3VT let's call it a “cheap analog” 3VA (or old 3VL)
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3VM - Siemens |
| Reference No | 3VM10103ED320AA0 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | circuit breaker 3VM1 IEC frame 100 breaking capacity class N Icu=25kA @ 415V 3-pole, line protection TM210, FTFM, In=100A overload protection Ir=100A, not adjustable short-circuit protection Ii=10 x In nut keeper kit (for products not manufactured in China, only CE and EEQCO Scheme-X certifications are available) |
| Ampere/Current Rating | 100 A |
| Breaking Capacity Icu | 25 kA |
| No. Of Poles | 3 Pole |
| Tripping Type | Thermal Magnetic Trip Unit |
| Protection Type | Fixed Overload & Fixed Short Circuit |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.