| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 5SV - Siemens |
| Reference No | 5SV43460RC |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 5SV - Siemens |
| Reference No | 5SV43460RC |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | RES.CUR.OP.CIRCUIT BREAKER TYPE AC 63A 3+N-POLE 30MA 415V 4MW INDIA |
| Ampere/Current Rating | 63 A |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
| Tripping Characteristic | Type AC |
| Tripping Sensitivity | 30 mA |
In stock
From
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
Posted on
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 5SV - Siemens |
| Reference No | 5SV43460RC |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | RES.CUR.OP.CIRCUIT BREAKER TYPE AC 63A 3+N-POLE 30MA 415V 4MW INDIA |
| Ampere/Current Rating | 63 A |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
| Tripping Characteristic | Type AC |
| Tripping Sensitivity | 30 mA |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.