| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 5SL - Siemens |
| Reference No | 5SL42137RC |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 5SL - Siemens |
| Reference No | 5SL42137RC |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | Miniature circuit breaker 415 V 10kA, 2-pole, C, 13A |
| Ampere/Current Rating | 13 A |
| Breaking Capacity Icu | 10 kA |
| No. Of Poles | 2 Pole |
| Type | AC MCB |
| Tripping Characteristic | C-Curve |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
The Siemens Betagard 5SL42137RC, 13 Amp MCB available in 2 Pole setting , Perfectly Suits for Moderate electrical loads, offers superior circuit protection for residential and commercial and industrial applications. With its compact and durable enclosure, it is ideal for modern electrical systems. This Siemens 5SL42137RC, now featuring 10-amp current capacity, in 2 Pole setup. Equipped with a C-curve trip mechanism, it supports moderate inductive loads with higher inrush currents. A 10-kA breaking capacity ensures secure disconnection in overload or short-circuits conditions.
Siemens Betagard 5SL42137RC Key Highlights
Buy Siemens Betagard 5SL42137RC, 13 Amp, 2 Pole, C-Curve MCB online from Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store and avail highly discounted rates along with exclusive bulk order benefits. Enjoy a seamless shopping journey that includes secure checkout and multiple safe payment options, fast dispatch services, and nationwide delivery. All backed by expert support from Mohan Exim India Pvt Ltd – Siemens authorised dealer and distributors in India, Bangalore.
|
Siemens Betagard 5SL42137RC Price List |
|
Source: Siemens Betagard 5SL42137RC |
|
Standards: |
IEC/EN 60898-1. |
|
Number of Poles: |
1P | 2P | 3P | 4P | 1P+N | 3P+N. |
|
Rated Current: |
0.3 - 63 A |
|
Tripping Characteristic: |
B | C | D |
|
Breaking Capacity ICN for AC (230/400 V) |
10 kA |
|
Approvals: |
VDE, CEBEC, IMQ. |
|
Rated Voltage AC |
230/400 V |
|
Rated voltage DC per phase pole |
60 v |
|
Max. operational voltage AC |
250/440 v |
|
Ambient temperature |
–25 -- +55 °C |
|
Storage temperature |
40 --- +75 °C |
|
Siemens Betagard 5SL42137RC Technical Data |
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 5SL - Siemens |
| Reference No | 5SL42137RC |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | Miniature circuit breaker 415 V 10kA, 2-pole, C, 13A |
| Ampere/Current Rating | 13 A |
| Breaking Capacity Icu | 10 kA |
| No. Of Poles | 2 Pole |
| Type | AC MCB |
| Tripping Characteristic | C-Curve |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.