| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 5SL - Siemens |
| Reference No | 5SL61067RC |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 5SL - Siemens |
| Reference No | 5SL61067RC |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | MCB 6A 1-pole C characteristic 7.5 kA |
| Ampere/Current Rating | 6 A |
| Breaking Capacity Icu | 7.5 kA |
| No. Of Poles | 1 Pole |
| Type | AC MCB |
| Tripping Characteristic | C-Curve |
| Rated Voltage (V) | 240/415V AC |
Siemens Betagard 5SL61067RC, 6 Amp, 1 pole is designed with the precision, which is aimed at addressing the current commercial and industrial power distribution needs. This MCB can be used by regular users who demand reliability and safety without dealing with overly complicated technical specifications. Features of this model is 6 A current rating with a C curve tripping mechanism for timely response overloads and short circuits. It handles a breaking capacity of 7.5 kA, which offers protection which is suitable for high-load electrical settings. Its C curve characteristic guarantees that it trips within 3 to 5 times the rated current, making it perfect choice for resistive and slightly inductive loads such as lighting and house hold appliance.
Siemens Betagard, 5SL61067RC - Key Highlights
Now get this genuine Siemens Betagard 5SL61067RC, 6 Amp, 1 Pole, C-Curve MCB online from Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store. Experience a hassle-free shopping on Siemens MCB with additional discounts on bulk order placement and claim GST benefits on your business purchase. Enjoy a transparent dispatch lead time with nationwide fast delivery and multiple secure payment options. Get expert consultation and genuine products backed by Mohan Exim India Pvt Ltd an authorized Siemens MCB Dealers & Distributors in India.
|
Siemens 5SL61067RC Price List |
Product Benefits
Application Range
|
Source: Siemens 5SL61067RC |
|
Standards |
EN 60 898. |
|
Approvals |
VDE |
|
Rated voltage Un: |
230/400 V AC. |
|
Operational voltage: |
Min 24 V AC/DC |
|
Rated breaking capacity: |
6 kA AC |
|
Rated insulation voltage: |
250/440 V AC |
|
Touch protection: |
Yes |
|
Degree of protection: |
IP20 |
|
Conductor cross-sections: |
Solid and stranded. |
|
Resistance to climate: |
6 cycles |
|
Ambient temperature: |
-25 to +45, occasionally +55, max. |
|
95 % humidity, storage temperature: |
-40 to +75 C`. |
|
Siemens 5SL61067RC Data Sheet |
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 5SL - Siemens |
| Reference No | 5SL61067RC |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | MCB 6A 1-pole C characteristic 7.5 kA |
| Ampere/Current Rating | 6 A |
| Breaking Capacity Icu | 7.5 kA |
| No. Of Poles | 1 Pole |
| Type | AC MCB |
| Tripping Characteristic | C-Curve |
| Rated Voltage (V) | 240/415V AC |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.