| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 5SL - Siemens |
| Reference No | 5SL62636RC |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 5SL - Siemens |
| Reference No | 5SL62636RC |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | MCB 63 A 2-pole B characteristic 7.5 kA |
| Ampere/Current Rating | 63 A |
| Breaking Capacity Icu | 7.5 kA |
| No. Of Poles | 2 Pole |
| Type | AC MCB |
| Tripping Characteristic | B-Curve |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
The Siemens Betagard 5SL62636RC, 63 Amp, 2 Pole MCB designed to provide reliable protection for both commercial complexes and industrial applications. Its compact design makes it ideal for high-performance environments, ensuring safety against overloads and short circuits. This Siemens 5SL62506RC 63 Amp MCB in 2 Pole features a B-curve tripping mechanism, making it suitable for devices with low inrush currents. With a breaking capacity of 7.5 kA, it ensures efficient disconnection during fault conditions.
Siemens Betagard 5SL62636RC Key Highlights
Now get this genuine Siemens Betagard 5SL62636RC, 63 Amp, 2 Pole, B-Curve MCB online from Eleczo—India’s Largest Online Electrical Store. Experience hassle-free shopping on Siemens 63 Amp MCB with additional discounts on bulk order placement and claim GST benefits on your business purchase. Enjoy a transparent dispatch lead time with nationwide fast delivery and multiple secure payment options. Get expert consultation and genuine products backed by Mohan Exim India Pvt Ltd an authorized Siemens MCB dealer & distributor in India.
|
Siemens Betagard 5SL62636RC Price List |
|
Source: Siemens Betagard 5SL62636RC |
|
Standards |
EN 60 898 |
|
Approvals |
VDE |
|
Rated voltage Un |
230/400 V AC |
|
Operational voltage |
• Min 24 V AC/DC • Max 250/440 V AC |
|
Rated breaking capacity |
6 kA AC |
|
Rated insulation voltage |
250/440 V AC |
|
Touch protection |
Yes |
|
Degree of protection |
IP20 |
|
Conductor cross-sections |
Solid and strandedFinely stranded, with end sleeve |
|
Resistance to climate |
6 cycles |
|
Ambient temperature |
-25 to +45, occasionally +55, max95 % humidity |
|
storage temperature |
-40 to +75 C` |
|
Siemens Betagard 5SL62636RC Technical Data |
Out of stock
Tentative by 27 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 5SL - Siemens |
| Reference No | 5SL62636RC |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | MCB 63 A 2-pole B characteristic 7.5 kA |
| Ampere/Current Rating | 63 A |
| Breaking Capacity Icu | 7.5 kA |
| No. Of Poles | 2 Pole |
| Type | AC MCB |
| Tripping Characteristic | B-Curve |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.