| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 5SL - Siemens |
| Reference No | 5SL64106RC |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 5SL - Siemens |
| Reference No | 5SL64106RC |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | MCB 10 A 4-pole B characteristic 7.5 kA |
| Ampere/Current Rating | 10 A |
| Breaking Capacity Icu | 7.5 kA |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Type | AC MCB |
| Tripping Characteristic | B-Curve |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
The Siemens Betagard 5SL64106RC 10 amp , 4 Pole MCB provides reliable protection for electrical systems in residential, commercial, and industrial applications. Designed for low to moderate electrical load environments, it protects against overloads and short circuits with its compact size. The Siemens 5SL64106RC, a 10 Amp MCB , in 4 pole, features a B curve tripping mechanism, handles moderate inrush currents, and protects against excessive current. It offers a breaking capacity of 7.5 kA, safely disconnecting power during fault conditions
Siemens Betagard 5SL64106RC Key Highlights
Order now the Siemens Betagard 5SL64106RC, 10 Amp, 4 Pole, B Curve MCB at low prices only on Eleczo-India's leading online electrical store. Experience hassle-free shopping through bulk order discounts and multiple secure payment options, along with GST-friendly billing and nationwide delivery, all accompanied with transparent shipping timelines. Backed by Mohan Exim India Pvt Ltd the authorized dealer and distributor of Siemens
|
Siemens Betagard 5SL64106RC Price List |
|
Source: Siemens Betagard 5SL64106RC |
|
Standards |
EN 60 898 |
|
Approvals |
VDE |
|
Rated voltage Un |
230/400 V AC |
|
Operational voltage |
Min 24 V AC/DC Max. 250/440 V AC |
|
Rated breaking capacity |
6 kA AC |
|
Rated insulation voltage |
250/440 V AC |
|
Touch protection |
Yes |
|
Degree of protection |
IP20 |
|
Conductor cross-sections |
Solid and strandedFinely stranded, with end sleeve |
|
Resistance to climate |
6 cycles |
|
Ambient temperature |
-25 to +45, occasionally +55, max 95 % humidity |
|
storage temperature |
40 to +75 C` |
|
Siemens Betagard 5SL64106RC Technical Data |
Out of stock
Tentative by 28 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 5SL - Siemens |
| Reference No | 5SL64106RC |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | MCB 10 A 4-pole B characteristic 7.5 kA |
| Ampere/Current Rating | 10 A |
| Breaking Capacity Icu | 7.5 kA |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Type | AC MCB |
| Tripping Characteristic | B-Curve |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.