| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3WT - Siemens |
| Reference No | 3WT8100-6AA00-0AA2 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3WT - Siemens |
| Reference No | 3WT8100-6AA00-0AA2 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | fixed-mounted circuit breaker 3-pole, size 1 In=1000A to 500V, 50/60Hz AC Icu=55kA at 500V with mechanical lockout device with tripped signaling switch with tripped indicators Overcurrent release ETU37WT LSING Setting range according to FS with display With manual operating mechanism with memory with mechanical calling without 1st auxiliary release without 2nd auxiliary release With door sealing frame |
| Ampere/Current Rating | 1000 A |
| Breaking Capacity Icu | 55 kA |
| No. Of Poles | 3 Pole |
| Tripping Type | Electronic / Microprocessor |
| Protection Type | O/L S/C & E/F |
| Operating Type | Manual Draw Out |
| Rated Voltage (V) | 500V AC |
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3WT - Siemens |
| Reference No | 3WT8100-6AA00-0AA2 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | fixed-mounted circuit breaker 3-pole, size 1 In=1000A to 500V, 50/60Hz AC Icu=55kA at 500V with mechanical lockout device with tripped signaling switch with tripped indicators Overcurrent release ETU37WT LSING Setting range according to FS with display With manual operating mechanism with memory with mechanical calling without 1st auxiliary release without 2nd auxiliary release With door sealing frame |
| Ampere/Current Rating | 1000 A |
| Breaking Capacity Icu | 55 kA |
| No. Of Poles | 3 Pole |
| Tripping Type | Electronic / Microprocessor |
| Protection Type | O/L S/C & E/F |
| Operating Type | Manual Draw Out |
| Rated Voltage (V) | 500V AC |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.